Skip to content

138 Walnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1972

Owner
---
Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 27, 2025

Property Information

Block591.21
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,594
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
44%
Improvement Value:$171,000
56%
Total Assessment$305,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,554+5.2%
2024$5,280+5.2%
2023$5,018+0.4%
2022$4,995+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,594DeedBook 20182, Page 328Recorded10/31/2025

Property Sale

Sale
$33,290
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1972