Skip to content

1064 Evelyn DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Aug 31, 2020

Property Information

Block591.22
Lot25
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,242
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
36%
Improvement Value:$247,200
64%
Total Assessment$387,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,051+5.2%
2024$6,702+1.4%
2023$6,611+0.4%
2022$6,582+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,242DeedBook 18051, Page 1351Recorded9/14/2020

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 3863, Page 473

Property Built

Built

Year Built: 1979