Skip to content

1156 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1977

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Aug 18, 2020

Property Information

Block591.23
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,320
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,000
43%
Improvement Value:$177,400
57%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+5.2%
2024$5,408+4.7%
2023$5,163+0.4%
2022$5,140+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000

From:

To:

Sq Ft1,320DeedBook 18025, Page 281Recorded8/26/2020

Property Sale

Sale
$307,500
DeedBook 13705, Page 1499

Property Sale

Sale
$233,000
DeedBook 12168, Page 1151

Property Sale

Sale
$127,000
DeedBook 5735, Page 850

Property Sale

Sale
$133,000
DeedBook 4758, Page 872

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 4331, Page 671

Property Built

Built

Year Built: 1977