Skip to content

1114 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$211,250
Last Sale Date
Mar 21, 2013

Property Information

Block591.23
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,706
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
40%
Improvement Value:$197,500
60%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,982+5.2%
2024$5,686+4.3%
2023$5,453+0.4%
2022$5,429+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$211,250
DeedBook 15483, Page 526

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1973