Skip to content

1132 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Date
Oct 31, 1992

Property Information

Block591.23
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,706
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,000
41%
Improvement Value:$189,300
59%
Total Assessment$320,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,333+5.7%
2024$5,044+4.5%
2023$4,826+0.5%
2022$4,802+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973