Skip to content

1007 Vauxhall RoadToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Feb 5, 2004

Property Information

Block591.25
Lot23.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,440
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,000
33%
Improvement Value:$213,200
67%
Total Assessment$317,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,776+5.2%
2024$5,491-4.3%
2023$5,739+0.4%
2022$5,714+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 11911, Page 1558

Property Sale

Sale
$107,500
DeedBook 5177, Page 350

Property Built

Built

Year Built: 1993