Skip to content

1024 Hooper AvenueToms River, NJ 08753

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 10, 2025

Property Information

Block591.25
Lot28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage---
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$194,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$194,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,533+5.2%
2024$3,358+36.1%
2023$2,467+0.4%
2022$2,457+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4668, Page 763