Skip to content

120 Walchest DriveToms River, NJ 08753

Built 1973

Last Sale Price
$48,000
Last Sale Date
Jul 28, 1977

Property Information

Block591.26
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,989
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
44%
Improvement Value:$178,600
56%
Total Assessment$319,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,820+5.2%
2024$5,532+2.0%
2023$5,426+0.4%
2022$5,402+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$48,000
DeedBook 3637, Page 537

Property Built

Built

Year Built: 1973