Skip to content

104 Walchest DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Price
$38,900
Last Sale Date
Dec 10, 1973

Property Information

Block591.26
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings2
ZoningR90
Sq Footage1,789
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$141,000
42%
Improvement Value:$193,000
58%
Total Assessment$334,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,082+5.2%
2024$5,782+15.1%
2023$5,023+0.4%
2022$5,000+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1974

Property Sale

Sale
$38,900
DeedBook NaN, Page NaN