Skip to content

101 Walchest DriveToms River, NJ 08753

Built 1974

Last Sale Date
Aug 22, 1984

Property Information

Block591.27
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,214
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
29%
Improvement Value:$355,100
71%
Total Assessment$503,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,161+5.2%
2024$8,709+3.7%
2023$8,397
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4232, Page 368

Property Built

Built

Year Built: 1974