Skip to content

1014 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1982

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 12, 2011

Property Information

Block591.28
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,937
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,000
37%
Improvement Value:$224,600
63%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,494+5.2%
2024$6,173+1.7%
2023$6,067+0.4%
2022$6,040+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
DeedBook 14977, Page 830

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 12387, Page 323

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4043, Page 639

Property Built

Built

Year Built: 1982