Skip to content

1018 Roanoke DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$665,000
Last Sale Date
Jul 8, 2022

Property Information

Block591.28
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,210
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
32%
Improvement Value:$308,800
68%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,282+5.2%
2024$7,873+3.9%
2023$7,578+0.4%
2022$7,544+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$665,000
Sq Ft2,210DeedBook 19104, Page 702Recorded7/19/2022

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 12375, Page 317

Property Sale

Sale
$151,000
DeedBook 5040, Page 449

Property Sale

Sale
$52,490
DeedBook 3814, Page 86

Property Built

Built

Year Built: 1979