Skip to content

1043 Evelyn DriveToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 25, 2024

Property Information

Block591.32
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,328
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$140,000
35%
Improvement Value:$257,800
65%
Total Assessment$397,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,211+5.2%
2024$6,855-3.8%
2023$7,129+0.4%
2022$7,098+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,328DeedBook 19626, Page 642Recorded3/8/2024

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 10914, Page 857

Property Sale

Sale
$54,900
DeedBook 3816, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1979