Skip to content

1097 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jun 15, 2001

Property Information

Block591
Lot35.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,586
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
42%
Improvement Value:$261,300
58%
Total Assessment$448,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,164+5.2%
2024$7,760+12.8%
2023$6,881+0.4%
2022$6,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 10437, Page 968

Property Sale

Sale
$143,350
DeedBook 5575, Page 285

Property Built

Built

Year Built: 1998