Skip to content

1089 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$382,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block591
Lot35.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,686
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
40%
Improvement Value:$264,700
60%
Total Assessment$439,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,007+5.2%
2024$7,611+17.3%
2023$6,488+0.4%
2022$6,459+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$382,000
DeedBook 14660, Page 1079

Property Sale

Sale
$161,800
DeedBook 5230, Page 628

Property Built

Built

Year Built: 1994