Skip to content

1085 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1994

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 5, 2003

Property Information

Block591
Lot35.04
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,984
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,000
37%
Improvement Value:$301,700
63%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+5.2%
2024$8,304+13.7%
2023$7,302+0.4%
2022$7,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 11654, Page 1907

Property Sale

Sale
$156,800
DeedBook 5233, Page 486

Property Built

Built

Year Built: 1994