Skip to content

170 Black Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$165,400
Last Sale Date
Feb 28, 1995

Property Information

Block591
Lot35.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,966
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
36%
Improvement Value:$305,900
64%
Total Assessment$479,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,739+5.2%
2024$8,307+14.0%
2023$7,285+0.4%
2022$7,253+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$165,400
DeedBook 5247, Page 869

Property Built

Built

Year Built: 1995