Skip to content

1073 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 19, 1999

Property Information

Block591
Lot35.11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,976
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
39%
Improvement Value:$287,700
61%
Total Assessment$468,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,535+5.2%
2024$8,113+14.3%
2023$7,099+0.4%
2022$7,068+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5302, Page 543

Property Built

Built

Year Built: 1995