Skip to content

1064 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block591
Lot35.13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,176
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,000
38%
Improvement Value:$292,400
62%
Total Assessment$469,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,548+5.2%
2024$8,125+10.6%
2023$7,347+0.4%
2022$7,315+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5364, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$169,700
DeedBook 5233, Page 606