Skip to content

1072 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1996

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 27, 2013

Property Information

Block591
Lot35.15
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,228
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
36%
Improvement Value:$315,800
64%
Total Assessment$496,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,047+5.2%
2024$8,600+13.5%
2023$7,575+0.4%
2022$7,542+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 15589, Page 700Recorded7/19/2013

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 14254, Page 1221

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5347, Page 184

Property Built

Built

Year Built: 1996