Skip to content

129 Pin Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1998

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Jul 10, 2020

Property Information

Block591
Lot35.28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,177
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
33%
Improvement Value:$352,900
67%
Total Assessment$525,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,577+5.2%
2024$9,103+16.7%
2023$7,801+0.4%
2022$7,766+8.3%
Property History

Property Sale

Sale
$405,000

From:

To:

Sq Ft2,177DeedBook 18010, Page 1094Recorded8/17/2020

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft2,177DeedBook 15585, Page 1205Recorded7/16/2013

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 14711, Page 832

Property Sale

Sale
$162,375
DeedBook 5623, Page 3

Property Built

Built

Year Built: 1998