Skip to content

156 Pin Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1995

Last Sale Date
Oct 3, 1995

Property Information

Block591
Lot35.41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,225
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$187,000
39%
Improvement Value:$292,700
61%
Total Assessment$479,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,735+5.2%
2024$8,304+7.1%
2023$7,755+0.4%
2022$7,721+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5333, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1995