Skip to content

1098 White Oak CourtToms River, NJ 08753

Built 1979

Last Sale Price
$149,000
Last Sale Date
May 3, 1995

Property Information

Block591
Lot35.47
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,704
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$176,000
39%
Improvement Value:$276,800
61%
Total Assessment$452,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,245+5.2%
2024$7,838+17.1%
2023$6,696+0.4%
2022$6,666+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$149,000
DeedBook 5268, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1979