Skip to content

1051 Old Freehold RoadToms River, NJ 08753

Built 1869

Last Sale Price
$60,387
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block591
Lot4.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description1.5F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,410
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,000
46%
Improvement Value:$170,800
54%
Total Assessment$316,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,769+5.2%
2024$5,484+6.1%
2023$5,170+0.4%
2022$5,148+4.5%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$60,387
Sq Ft1,410DeedBook 18931, Page 1178Recorded3/2/2022

Property Sale

Sale
$28,999
DeedBook 14902, Page 1030

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook 13373, Page 1666

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 11183, Page 724

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5549, Page 202

Property Sale

Sale
$62,000
DeedBook 4488, Page 125

Property Built

Built

Year Built: 1869