Skip to content

106 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Jul 8, 2025

Property Information

Block591
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$172,000
33%
Improvement Value:$347,800
67%
Total Assessment$519,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,466+5.2%
2024$8,998+17.0%
2023$7,690+0.4%
2022$7,657+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft2,240DeedBook 20083, Page 1653Recorded7/28/2025

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,240DeedBook 17463, Page 1032Recorded5/7/2019

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 10333, Page 401

Property Sale

Sale
$8,413
DeedBook 4933, Page 589

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4588, Page 944

Property Built

Built

Year Built: 1985