Skip to content

126 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Mar 24, 2018

Property Information

Block591
Lot4.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,699
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,000
35%
Improvement Value:$302,300
65%
Total Assessment$464,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,455+5.2%
2024$8,037+20.2%
2023$6,688+0.4%
2022$6,659+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,699DeedBook 17070, Page 1409Recorded4/3/2018

Property Sale

Sale
$389,000
DeedBook 13589, Page 1631

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 4723, Page 747

Property Sale

Sale
$83,990
DeedBook 4342, Page 379

Property Built

Built

Year Built: 1985