Skip to content

105 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$181,074
Last Sale Date
Aug 16, 2021

Property Information

Block591
Lot5.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
33%
Improvement Value:$336,900
67%
Total Assessment$503,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,176+5.2%
2024$8,723+12.3%
2023$7,771+10.4%
2022$7,036+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$181,074
Sq Ft2,240DeedBook 18715, Page 1162Recorded10/7/2021

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft2,240DeedBook 18600, Page 1711Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$108,005
DeedBook 4395, Page 802

Property Built

Built

Year Built: 1985