Skip to content

117 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Sep 27, 1995

Property Information

Block591
Lot5.05
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,000
35%
Improvement Value:$329,700
65%
Total Assessment$510,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+5.2%
2024$8,840+15.3%
2023$7,670+0.4%
2022$7,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 5306, Page 39

Property Sale

Sale
$113,190
DeedBook 4377, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1985