Skip to content

125 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1985

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Apr 15, 1996

Property Information

Block591
Lot5.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,811
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,000
39%
Improvement Value:$270,600
61%
Total Assessment$443,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,078+5.2%
2024$7,679+23.8%
2023$6,202+0.4%
2022$6,175+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 5359, Page 543

Property Sale

Sale
$73,990
DeedBook 4282, Page 866

Property Built

Built

Year Built: 1985