Skip to content

129 Imperato CourtToms River, NJ 08753

Built 1986

Last Sale Price
$130,900
Last Sale Date
Nov 15, 1996

Property Information

Block591
Lot5.07
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,666
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,000
36%
Improvement Value:$303,400
64%
Total Assessment$477,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,693+5.2%
2024$8,264+31.5%
2023$6,285+0.4%
2022$6,257+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,900
DeedBook 5423, Page 540

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 4934, Page 706

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

Sale
$98,000
DeedBook 4331, Page 30