Skip to content

1005 Isaac CourtToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block591
Lot7.02
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,240
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,000
24%
Improvement Value:$405,400
76%
Total Assessment$535,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,750+5.2%
2024$9,268+12.8%
2023$8,214+0.4%
2022$8,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft2,240DeedBook 18780, Page 1627Recorded11/17/2021

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5108, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1993