Skip to content

1009 Isaac CourtToms River, NJ 08753

Built 1994

Owner
---
Last Sale Price
$620,000
Last Sale Date
Aug 6, 2025

Property Information

Block591
Lot7.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class18
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,194
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
25%
Improvement Value:$399,000
75%
Total Assessment$533,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,706+5.2%
2024$9,226+18.7%
2023$7,776+0.4%
2022$7,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$620,000
Sq Ft2,194DeedBook 20115, Page 1099Recorded8/27/2025

Property Sale

Sale
$390,000
DeedBook 12740, Page 634

Property Sale

Sale
$164,000
DeedBook 5159, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1994