Skip to content

40 Walnut StreetToms River, NJ 08753

Built 1991

Last Sale Price
$284,999
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block591
Lot9.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,116
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
41%
Improvement Value:$215,600
59%
Total Assessment$362,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,603+5.2%
2024$6,277-0.5%
2023$6,310+0.4%
2022$6,282+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$284,999

From:

To:

Sq Ft2,116DeedBook 17193, Page 1666Recorded8/1/2018

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 4946, Page 877

Property Built

Built

Year Built: 1991