Skip to content

1017 Gregory TerraceToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$155,500
Last Sale Date
Nov 22, 1993

Property Information

Block591
Lot9.06
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,032
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,000
32%
Improvement Value:$291,700
68%
Total Assessment$428,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,807+5.2%
2024$7,421-6.8%
2023$7,966+0.4%
2022$7,931+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 5112, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1993