Skip to content

1025 Gregory TerraceToms River, NJ 08753

Built 1993

Last Sale Price
$447,000
Last Sale Date
Nov 30, 2005

Property Information

Block591
Lot9.08
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,062
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
36%
Improvement Value:$257,800
64%
Total Assessment$402,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,335+5.2%
2024$6,972-8.7%
2023$7,635+0.4%
2022$7,602+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$447,000
DeedBook 12974, Page 395

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 10189, Page 1089

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5129, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1993