Skip to content

1055 Hooper AveToms River, NJ 08753

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,250,000
Last Sale Date
Mar 2, 2022

Property Information

Block605
Lot421.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page69

Building Details

Building Class10
DescriptionVA CLINIC
Dwellings0
ZoningO15
Sq Footage---
Acreage8.82

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,007,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$2,007,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,558+3.5%
2024$35,312
Property History

Property Sale

Sale
$1,250,000
DeedBook 18951, Page 674