Skip to content

735 Bay AvenueToms River, NJ 08753

Built 1950

Last Sale Price
$199,000
Last Sale Date
Aug 30, 2004

Property Information

Block608.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage974
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$156,000
51%
Improvement Value:$148,600
49%
Total Assessment$304,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,547+5.2%
2024$5,273+28.5%
2023$4,103+0.4%
2022$4,085+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$199,000
DeedBook 12246, Page 1058

Property Sale

Sale
$94,000
DeedBook 5652, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1950