Skip to content

914 Roundtree DriveToms River, NJ 08753

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 12, 2010

Property Information

Block608.01
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class17
Description2F2G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,610
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
35%
Improvement Value:$324,600
65%
Total Assessment$496,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,043+5.2%
2024$8,596+15.4%
2023$7,450+0.4%
2022$7,417+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,350
DeedBook 5050, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1992