Skip to content

217 Barbara LaneToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Date
Aug 14, 2014

Property Information

Block608.02
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,224
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
29%
Improvement Value:$220,400
71%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,689+5.2%
2024$5,408+22.2%
2023$4,426+0.4%
2022$4,407+4.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15880, Page 1315Recorded8/27/2014

Property Sale

Sale
$196,325
DeedBook 14402, Page 1709

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 12622, Page 943

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5101, Page 164

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967