Skip to content

218 Lester RoadToms River, NJ 08753

Built 1965

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Mar 28, 2023

Property Information

Block608.02
Lot7
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class19
Description1F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,080
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
28%
Improvement Value:$236,200
72%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,977+5.2%
2024$5,681+17.5%
2023$4,835+0.4%
2022$4,813+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
Sq Ft1,080DeedBook 19348, Page 716Recorded4/11/2023

Property Built

Built

Year Built: 1965