Skip to content

903 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1967

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 16, 2017

Property Information

Block608.03
Lot21
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page70

Building Details

Building Class18
Description1B1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,315
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
26%
Improvement Value:$263,300
74%
Total Assessment$355,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+5.2%
2024$6,150+5.1%
2023$5,849+0.4%
2022$5,823+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft1,315DeedBook 16750, Page 1300Recorded5/26/2017

Property Sale

Sale
$192,485
DeedBook 15499, Page 827

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 12667, Page 1596

Property Sale

Sale
$34,500
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1967