Skip to content

849 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1965
Other Exempt

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Oct 27, 1989

Property Information

Block608.03
Lot8
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description2F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage2,536
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
26%
Improvement Value:$335,100
74%
Total Assessment$454,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$7,610+23.5%
2023$6,160+0.5%
2022$6,132+4.7%
2021$5,856+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 4795, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1965