Skip to content

871 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 28, 2020

Property Information

Block608.05
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F1G
Dwellings4
ZoningR90
Sq Footage1,404
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,000
29%
Improvement Value:$247,700
71%
Total Assessment$349,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,368+5.2%
2024$6,053-3.0%
2023$6,240+0.4%
2022$6,213+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 18035, Page 808Recorded9/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960