Skip to content

883 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$156,900
Last Sale Date
Aug 7, 2002

Property Information

Block608.05
Lot4
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,272
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
30%
Improvement Value:$230,600
70%
Total Assessment$327,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,966+5.2%
2024$5,671+18.6%
2023$4,780+0.4%
2022$4,759+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$156,900
DeedBook 10961, Page 883

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 10119, Page 889

Property Built

Built

Year Built: 1960