Skip to content

887 Indian Hill RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Oct 12, 2012

Property Information

Block608.05
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,224
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,000
31%
Improvement Value:$217,700
69%
Total Assessment$316,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,767+5.2%
2024$5,482+21.0%
2023$4,532+0.4%
2022$4,512+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 15344, Page 632

Property Sale

Sale
$242,000
DeedBook 13822, Page 25

Property Sale

Sale
$93,500
DeedBook 5531, Page 471

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4121, Page 560

Property Built

Built

Year Built: 1960