Skip to content

213 Carol DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Jun 15, 2018

Property Information

Block608.06
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,840
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
24%
Improvement Value:$284,300
76%
Total Assessment$375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,834+5.2%
2024$6,496+3.1%
2023$6,303+0.4%
2022$6,275+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 17152, Page 1403Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$142,000
DeedBook 5689, Page 459

Property Built

Built

Year Built: 1960