Skip to content

202 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Jun 16, 2022

Property Information

Block608.06
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,224
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
31%
Improvement Value:$204,800
69%
Total Assessment$295,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,387+5.2%
2024$5,120+4.0%
2023$4,925+0.4%
2022$4,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,224DeedBook 19085, Page 415Recorded6/30/2022

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 15775, Page 890Recorded4/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1960