Skip to content

197 Carol DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block608.06
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class18
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,008
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
30%
Improvement Value:$215,100
70%
Total Assessment$306,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,574+5.2%
2024$5,299+14.5%
2023$4,629+0.4%
2022$4,609+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,500
Sq Ft1,008DeedBook 18675, Page 1665Recorded9/13/2021

Property Sale

Sale
$108,500
Sq Ft1,008DeedBook 17711, Page 866Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

Sq Ft1,008DeedBook 16624, Page 1815Recorded1/9/2017

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 14144, Page 1546

Property Sale

Sale
$24,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1960