Skip to content

190 Cedar Grove RoadToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 12, 2021

Property Information

Block608.06
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1.5F1G
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage1,128
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
34%
Improvement Value:$179,100
66%
Total Assessment$270,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,919+5.2%
2024$4,675+0.8%
2023$4,637+0.4%
2022$4,616+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,128DeedBook 18641, Page 1877Recorded8/20/2021

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,128DeedBook 15641, Page 1686Recorded9/18/2013

Property Built

Built

Year Built: 1960