Skip to content

801 Brookside DriveToms River, NJ 08753

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block608.06
Lot27
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityToms River Twp
Tax Map Page7001

Building Details

Building Class16
Description1F
Dwellings1
ZoningR90
Sq Footage960
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
36%
Improvement Value:$177,800
64%
Total Assessment$277,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,059+5.2%
2024$4,809+11.2%
2023$4,324+0.4%
2022$4,305+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 11637, Page 755

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 4330, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1960